UI زین، رکاب و افسار و
UX احساس اسب سواری است!

طراحی UI/UX دارید؟
طراحی رابط کاربری تخصصی در تهران

رابط کاربری و تجربه کاربری چیست ؟

رابط کاربری سایت و اپلیکیشن یا همان UI & UX را اشتباه نگیرید! آنها مفهوم های مختلفی دارند و در حقیقت UI زیر گروهی از UX می باشد. UI مخفف User Interface و به معنی رابط کاربری است که به هر چیزی که در صفحه روبه روی ما نشان داده می شود گفته می شود که شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول، ویدئوها و همچنین رنگ و مکان آن ها می باشد. UX مخفف User Experience می باشد که بسیار وسیع تر از UI می باشد و به تجربه و احساس کاربر زمانی که از محصول شما استفاده می نمایند گفته می شود. در حقیقت تمام یک محصول تجربه کاربری یا User Experience می باشد و قسمتی از آن User Interface یا رابط کاربری نامیده می شود.

مولفه های یک رابط کاربری خوب

  • وضوح و سادگی استفاده
  • ui همگام با دیوایس های مختلف و داشتن طراحی ریسپانسیو جلوگیری از خطاها
  • سازگاری رابط کاربری

بهترین نرم افزارهای طراحی UI/UX

وب سایت و اپلیکیشن شما مهم ترین جلوه از کسب و کار شماست با سپردن طراحی رابط کاربری (UI) وبسایت و اپلیکیشن توسط خیام پاسکال می توانید یک سایت و اپلیکیشن با کیفیت با رعایت اصول و ساختارهایی که ذهن کاربر با آن‌ آشنا است را داشته باشید. آشنا است را داشته باشید.

اطلاعات بیشتر

ادوبی ایکس دی (Adobe XD)

نرم‌افزار Adobe XD در سال ۲۰۱۶ عرضه شد. اگر قبلاٌ با فتوشاپ یا ایلستریتور کار کرده باشید، کار با آن زیاد سخت نخواهد بود.

اسکچ (Sketch)

قبل از این که ادوبی ایکس دی وارد بازار شود، اسکچ یکه‌تاز طراحی UI بود. یک ایراد اساسی اسکچ قابل نصب نبودن آن روی ویندوز بود. فقط کاربران مک (iOS) می‌توانند از این نرم‌افزار استفاده کنند.

Figma

اغلب به صورت آنلاین و تحت وب استفاده می‌شود، البته که می‌توانید نسخه آفلاین آن را هم نصب و استفاده کنید.

اکشر (Axure RP)

م‌افزار اکشر برای کار تیمی روی پروژه‌ها بهینه‌سازی شده است. قابلیت اتصال به پلتفرم‌هایی مثل اسلک کمک می‌کند تا راحت‌تر و سریع‌تر بتوانید هماهنگی‌های لازم را روی پروژه انجام دهید.

Invision Studio

طراحی ریسپانسیو بدون کد نویسی، طراحی آسان اینتراکشن، تغییر سایز و ابعاد هوشمند تصاویر، پنل طراحی انیمیشن پیشرفته و جابجایی سریع بین حالت تاریک و روشن از ویژگی‌های جالب این ابزار است.

نرم‌افزار Framer X

بعد از عضویت یک پنل کاربری در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید تا ۳ پروژه را به صورت رایگان روی آن اجرا کنید.

اپلیکیشن مارول (Marvel)

خروجی پروژه را با کاربرانی که می‌خواهید به اشتراک می‌‌گذارید و بعد عملکرد و کارایی طرح را به صورت زنده تست می‌کنید.

Origami Studio

اریگامی استودیو در میان ابزارهای طراحی رابط کاربری کمی متفاوت است. داستان از این قرار است که طراحان فیسبوک با توجه به ابعاد بزرگ این شبکه اجتماعی و تنوع زیادی که در صفحه‌ها دارد، نیاز به سیستمی برای مشارکت در طراحی داشتند اما هیچکدام از ابزارهای موجود در آن زمان نیازشان را برطرف نمی‌کرد. به همین خاطر خودشان دست به کار شدند و Origami Studio را ساختند.

Zeplin

هنندآف به طرحی گفته می‌شود که به دولوپرها می‌دهند تا براساس آن کدنویسی اپلیکیشن یا وبسایت انجام شود

طراحی UI و UX دقیقا چه فرقی دارند؟

تجربه کاربری بهمراه ui حرفه ای

از منظر حرفه‌ای، «طراحی تجربه کاربری (UX)» دارای معناست و شامل مجموعه‌ای از مهارت‌ها که بر اساس اطلاعات به دست آمده متعلق به بیش از 20 سال پیش است، می باشد. در دنیای امروزی، یک طراح تجربه کاربری با جنبه‌های مفهومی فرآیند طراحی سروکار دارد و تمرکز بر عناصر ملموس تر را به طراح رابط کاربری می سپارد.

همانطور که تا اینجای مطلب توضیح داده شد، این دو مورد دو مفهوم مختلف از هم دارند اما اکثرا از مواقع توسط افراد مختلف با هم اشتباه گرفته می‌شوند. در طراحی سایت یا نرم افزار UI به ظاهر سایت می‌پردازد. درحالی که UX هماهنگی طراحی با نیازهای کاربر را بررسی می‌کند و موجب افزایش پیگیری کاربران می‌شود. این مهم ترین تفاوت UI و UX است. برای مثال ما می خواهیم بخش فیلتر محصولات را در وب‌سایت قرار دهیم تا کاربران با فیلتر کردن، به طور ساده‌تر محصول مشخصی را بیابند. حتماً تا به حال موقع خرید مجازی از وبسایت فروشگاهی از این فیلترها استفاده کرده‌اید. در فیلتر اینکه ظاهر هر فیلد، نحوه‌ی نمایش گزینه‌ها و… چگونه باشد به طراحی UI ارتباط دارد اما اینکه چه گزینه‌هایی در این فیلتر وجود داشته باشد تا کاربر زودتر به محصول مدنظر خود دست پیدا کند، بخش فیلتر محصول در کجای صفحه قرار بگیرد به UX ارتباط دارد.

UI/UX

همانطور که متوجه شدید ui محصول بخشی از ux آن محصول است و هر دو تکمیل کننده یکدیگر هستند.

طراح UI

یک طراح ui باید توانایی های دیداری بالایی داشته باشد و به رنگ ها و تصاویر و چیدمان و در کل ظاهر محصول توجه کند.در حالی که …

طراح UX

یک طراح ux باید توانایی های درک بالاتری داشته باشد و به موارد زیر توجه کند : محتوای مناسب سایت ، کپی نبودن سایت ، رضایت بخش بودن سایت برای کاربر حین استفاده، دلپذیر بودن سایت ، در دسترس بودن سایت و در کل کیفیتی و رضایتی که سایت به کاربرالقا می کند.

تجربه کاربری

کسی که طراح تجربه کاربری است قدم به قدم برخورد مشتری با محصول و خدمات را مدیریت و برنامه‌ریزی می‌کند. فکر می‌کند که کاربر چرا و در چه شرایطی از این محصول (سایت) استفاده می‌کند، قرار است پس از ورود به سایت یا اپلیکیشن به کجا هدایت شود، چه چیزی به او نشان داده شود و اهداف ما از اینکه کاربر وارد سایت ما شده است چیست( مثلا می‌خواهیم در نهایت در سایت ما ثبت نام کند، خرید کند یا فقط ایمیل‌اش را به ما بدهد و …). طراح تجربه کاربری بر اساس همین نیازها، پیشنهادها و درخواست‌هایی را ارائه می‌دهد. مثلا می‌گوید که در صفحه‌ی اول باید یک باکس جستجو باشد یا پایین صفحه دکمه‌ای برای ثبت نام قرار بگیرد و … بخشی از نیازها را باید تیم فروش، پشتیبانی یا بخش‌های دیگر برآورده کنند و بخشی دیگر به تیم طراحی سایت منتقل می‌شود از این همه نیاز و بررسی و … آن بخشی که به ظاهر وب یا اپلیکیشن مربوط است به طراح رابط کاربری سپرده می‌شود.

می‌توان گفت UI تنها با بخش کوچکی از UX کار دارد. اما طراح تجربه کاربری حتی بعد از پایان طراحی، مدام به بررسی رفتار کاربر و آزمایش روش‌هایی برای بهبود تجربه کاربر در برخورد با محصول می‌پردازد و همین بررسی‌ها باعث بهبود UI در بروزرسانی‌های بعدی خواهد شد.

در شرکت‌های کوچک و نوپا وظیفه‌ی طراح رابط کاربری را معمولا صاحب شرکت به عهده می‌گیرد و درخواست‌های خود را به طراح سایت و دیگر اعضای گروه می‌دهد اما در شرکت‌های بزرگ و حرفه‌ای فردی برای طراحی و بررسی تجربه‌ی کاربری استخدام می‌شود که تعامل بالایی با بخش طراحی دارد. البته در ایران معمولا وظایف طراح تجربه‌ی کاربری UX کار به شغل‌های دیگر مثل بخش بازاریابی یا مدیر شرکت واگزار می‌شود. به همین دلیل در بیشتر شرکت‌های ایرانی UI کار داریم ولی UX کار نداریم.