ربات ها و
هوش مصنوعی دنیا را میگیرند؟

اطلاعات بیشتر
هوش مصنوعی و ربات ها در اینده
ai چیست

هوش مصنوعی چیست؟

چگونه از هوش مصنوعی در توسعه استفاده کنیم؟

هوش مصنوعی، همانطور که فرهنگ لغت آکسفورد آن را تعریف می کند، تئوری و توسعه سیستم های رایانه ای است که می تواند وظایفی را که معمولاً به هوش انسانی نیاز دارد، مانند ادراک بصری، تشخیص گفتار، تصمیم گیری، و ترجمه و تفسیر انجام دهد.

در واقع می توان اینطور گفت که هوش مصنوعی (AI)، توانایی یک کامپیوتر برای انجام وظایفی است که به موجودات هوشمند دارای شعور و قوه ادراک مرتبط است. این اصطلاح غالباً به سیستم‌هایی اطلاق می‌شود که دارای فرآیندهای فکری مشخصه انسان‌ها هستند، مانند توانایی استدلال، کشف معنا، تعمیم یا یادگیری از تجربیات گذشته.

از زمان توسعه کامپیوترها در دهه 1940، نشان داده شده است که رایانه ها را می توان برای انجام کارهای بسیار پیچیده - مثلاً کشف استدلال های قضایای ریاضی یا بازی شطرنج - با مهارت زیادی برنامه ریزی کرد. با این حال، با وجود پیشرفت‌های مداوم در سرعت پردازش رایانه و ظرفیت حافظه، هنوز هیچ برنامه‌ای وجود ندارد که بتواند انعطاف‌پذیری انسان را در حوزه‌های وسیع‌تر یا در کارهایی که نیاز به دانش زیادی دارد، مطابقت دهد.

بهتر است قبل از ادامه به یکسری سوالات پاسخ دهیم

برخی از برنامه‌ها در انجام برخی وظایف خاص به مراحل کارایی انسان‌های متخصص و حرفه‌ای رسیده‌اند، به طوری که هوش مصنوعی در این معنای محدود در کاربردهای متنوعی مانند تشخیص پزشکی، موتورهای جستجوی رایانه‌ای و تشخیص صدا یا دست‌نویس به کار برده می‌شود.

  • همه رفتارهای انسان به هوش نسبت داده می شود، در حالی که حتی پیچیده ترین رفتار حشرات هرگز به عنوان نشانه ای از هوش تلقی نمی شود.
    روانشناسان عموماً هوش انسان را تنها با یک ویژگی مشخص نمی کنند، بلکه آنرا با ترکیبی از توانایی های مختلف می سنجند. تحقیقات هوش مصنوعی معمولا به موضوعات زیر می پردازند: یادگیری، استدلال، حل مسئله، ادراک و استفاده از زبان.

  • انواع مختلفی از یادگیری برای هوش مصنوعی وجود دارد. ساده ترین روش یادگیری با آزمون و خطا است. به عنوان مثال، یک برنامه کامپیوتری ساده برای حل مسائل شطرنج mate-in-one ممکن است حرکات را بطور تصادفی امتحان کند تا زمانی که جفت پیدا شود.

  • تعمیم شامل استفاده از تجربه گذشته در موقعیت های مشابه جدید است. به عنوان مثال، برنامه‌ای که زمان گذشته افعال معمولی انگلیسی را یاد می‌گیرد، نمی‌تواند زمان گذشته کلمه‌ای مانند jump را تولید کند، مگر اینکه قبلاً با jumped رو به رو شده باشد، در حالی که برنامه‌ای که قادر به تعمیم دادن باشد می‌تواند یاد بگیرد.

  • تعمیم شامل استفاده از تجربه گذشته در موقعیت های مشابه جدید است. به عنوان مثال، برنامه‌ای که زمان گذشته افعال معمولی انگلیسی را یاد می‌گیرد، نمی‌تواند زمان گذشته کلمه‌ای مانند jump را تولید کند، مگر اینکه قبلاً با jumped رو به رو شده باشد، در حالی که برنامه‌ای که قادر به تعمیم دادن باشد می‌تواند یاد بگیرد.

مهارت حل مسئله - مهمترین ویژگی هوش مصنوعی

حل مسئله، به ویژه در هوش مصنوعی، ممکن است به عنوان یک جستجوی سازمان یافته در شیوه های مختلف از پیش تعیین شده ای برای رسیدن به یک هدف تعیین شود. به طور کلی روش های حل مسئله دو دسته می شوند:

قوی ترین هوش مصنوعی جهان

هدف های خاص و هدف های کلی برای هر ربات!

راه حل با یک هدف خاص برای یک مشکل منحصر بفرد ساخته شده است و اغلب از ویژگی های بسیار خاص موقعیتی که مشکل در آن قرار گرفته است استفاده می کند. در مقابل، یک روش با رعایت همه جوانب برای طیف وسیعی از مسائل قابل استفاده است. یکی از تکنیک‌های همه جانبه مورد کاربرد در هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل میانگین پایان است. کاهش قدم به قدم یا افزایشی که تفاوت بین وضعیت اولیه و ثانویه را نشان می دهد. این برنامه اقدامات را از فهرستی از ابزارها انتخاب می کند که در مورد یک ربات ساده می تواند نشستن، برخاستن، به چپ و راست حرکت کردن و حرکت به عقب و جلو باشد تا زمانی که به هدف برسد.

ادراک ربات ها

ادراک شامل موارد حسی مثل لامسه و درک محیط با استفاده از اندام های حسی می شود و محیط را در روابط فضایی مختلف به اشیا متفاوت تجزیه می کند. تجزیه و تحلیل زمانی سخت می شود که بگوییم هر شی بسته به زاویه ای که به آن نگاه می شود و شدت نور و جهت آن در محیط، متفاوت دیده می شود. در حال حاضر ادراک هوش مصنوعی به قدری پیشرفت کرده است که برای سنجش سرعت خودرو ها در بزرگراه ها و جاده ها به کار می روند تا این کار را انجام بدهند.

زبان هوش مصنوعی یا ai

زبان سیستمی از نشانه‌هاست که بر اساس قرارداد معنادار مورد استفاده قرار می گیرد، زبان نیازی به محدود شدن به کلام گفتاری ندارد. به عنوان مثال، علائم راهنمایی و رانندگی، یک زبان کوچک را تشکیل می دهند، این یک موضوع قراردادی است که علامت "⚠" در برخی کشورها به معنای "خطر در پیش رو" است. واحدهای زبانی به طور قراردادی دارای معنی هستند و معنای زبانی با آنچه که معنای طبیعی نامیده می شود بسیار متفاوت است که نمونه آن در جملاتی مانند "آن ابرها به معنای باران است" و "کاهش فشار به این معنی است که دریچه کار نمی کند."

هوش مصنوعی و انسان

آیا سیری و بیکسبی می فهمند که چه میگوییم؟

یکی از ویژگی های مهم زبان های انسانی تمام عیار - بر خلاف صدای پرندگان و علائم راهنمایی و رانندگی استفاده از آنهاست. یک زبان سازنده می تواند انواع نامحدودی از جملات را فرموله کند. نوشتن برنامه‌های کامپیوتری که به نظر می‌رسد در زمینه‌های بسیار محدود قادر به پاسخ انسانی به سؤالات و اظهارات باشند، نسبتاً آسان است. اگرچه هیچ یک از این برنامه‌ها واقعاً زبان را نمی‌فهمند، اما اصولاً ممکن است به جایی برسند که تسلط آنها بر یک زبان از یک انسان معمولی قابل تشخیص نباشد.

هیچ پاسخ واحدی برای این سوال دشوار وجود ندارد. بر اساس یک نظریه، فهمیدن یا نفهمیدن فرد نه تنها به رفتار، بلکه به گذشته او نیز بستگی دارد: برای اینکه بتوان گفت که می فهمد، باید زبان را یاد گرفته باشد و آموزش دیده باشد تا به وسیله یک ابزار جایگاه خود را در جامعه زبانی بگیرد.

هوش مصنوعی با پایتون

ربات ها و هوش های مصنوعی چه اهدافی دارند؟

با استفاده از روش های ذکر شده در بالا، تحقیقات هوش مصنوعی برای رسیدن به یکی از سه هدف تلاش می کند: هوش مصنوعی قوی، هوش مصنوعی کاربردی، یا شبیه سازی شناختی. هدف هوش مصنوعی قوی ساخت ماشین‌هایی است که فکر می‌کنند.

(اصطلاح هوش مصنوعی قوی برای این دسته از تحقیقات در سال 1980 توسط فیلسوف جان سرل از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی معرفی شد.) هدف نهایی هوش مصنوعی قوی این است که ماشینی تولید کند که توانایی فکری کلی آن از توانایی های ذهنی انسان قابل تشخیص نباشد. همانطور که در بخش نقاط عطف اولیه در هوش مصنوعی توضیح داده شده است، این هدف در دهه 1950 علاقه زیادی ایجاد کرد.

در دهه 60، اما چنین خوش بینی جای خود را به درک دشواری های شدید داده است. تا به امروز، پیشرفت ناچیز بوده است. برخی از منتقدان تردید دارند که آیا تحقیقات در آینده ای قابل پیش بینی حتی سیستمی با توانایی فکری کلی یک مورچه ایجاد کند یا خیر. در واقع، برخی از محققانی که در دو شاخه دیگر هوش مصنوعی کار می‌کنند، هوش مصنوعی قوی را ارزش پیگیری ندارد.