ایلان ماسک (Elon Musk) اگر چه جزو صد فرد ثروتمند جهان است، اما او را به سختی به عنوان یک سرمایه دار و حتی سرمایه گذار می‌شناسند.

حتی مدیرعامل تسلا هم به اندازه‌ی کافی نمی‌تواند جایگاه ایلان ماسک را توصیف کند.

شهرت ایلان ماسک به خاطراندیشه پیشرو اوست!

درباره‌ی ضریب هوشی ایلان ماسک حرف‌های بسیاری گفته می‌شود. برخی ضریب هوشی او را ۱۵۵ و برخی بیشتر از ۲۰۰ اعلام می‌کنند ماسک می‌گوید زمانی که در دانشگاه مشغول به تحصیل بوده، همیشه دوست داشته است در فعالیت‌هایی شرکت کند که در نهایت منجر به تغییر دادن دنیا بشوند.

ماسک این سؤال را مطرح می‌کند که: «بهترین کاری که می‌توان برای اطمینان از خوب بودن آینده کرد چیست؟ می‌توان در حاشیه نشست و کاری نکرد یا می‌توان در ساختار صحیح برای توسعه هوش مصنوعی به نحوی که ایمن و مفید باشد مشارکت کرد. ایلان ماسک بیان می‌نماید که همواره در مسیر توسعه هوش مصنوعی (بی‌ضرر) ریسک ساخته شدن چیزی که از آن می‌ترسیم وجود دارد، با این حال، بهترین دفاع این است که «تا می‌توانیم به توانمند کردن افراد برای بهره‌گیری از هوش مصنوعی کمک کنیم. اگر همه قدرت هوش مصنوعی داشته باشند، آنگاه هیچ شخص یا گروهی وجود نخواهد داشته که ابرقدرت هوش مصنوعی باشند.

ایلان ماسک دومین کارآفرین (نخستین نفر جیمز اچ کلارک بود) در سیلیکون بود که موفق شد، سه شرکت با ارزشی بیش از ۱ میلیارد دلار – پی پال، اسپیس ایکس و تسلا موتورز- را به وجود آورد. ایلان ماسک زندگی کاری خود را به تکنولوژی های فضایی و انرژی های جایگزین اختصاص داده است. وی ایده های مختلفی را اجرا ميکند و تقریبا همهٔ آنها هم کاملا موفقیت آمیز هستند. از خصوصیت های شخصیتی ایلان ماسک میتوان به اندیشه انتقادی، پشتکار و اراده، تفکیک و تحلیل دقیق و کوشا بودن اشاره نمود (وی بین ۸۰ تا ۱۰۰ ساعت در هفته کار می کند).

رشته تحصیلی ایلان ماسک در مقطع کارشناسی، فیزیک و اقتصاد بوده است. او از دانشگاه پنسیلوانیا مدرک BSC اقتصاد و MBA فیزیک را دریافت کرده است. ایلان ماسک در دوره دکترای دانشگاه استنفورد برای تحصیل در فیزیک انرژی ثبت نام کرد که پس از دو روز تحصیل در این دانشگاه، تصمیم به ترک تحصیل گرفت و Zip2 را تاسیس کرد.

ایلان ماسک بچگی سخت و دشواری داشت. زمانی که وی بسیار کوچک بود، پدر مادر وی از هم جدا شدند و در همان سنین بچگی با بازی های کامپیوتری آشنا و متوجه علاقه شدید خود به برنامه نویسی شد. در همان سنین یک برنامه ریزی کوچک انجام داد که علاقه وی را چند ۱۰۰ برابر کرد.

دور دور تسلای "ایلان ماسک" در فضا به کجا رسید؟

بهمن ماه سال ۱۳۹۶ بود که "ایلان ماسک" یکی از ثروتندترین افراد دنیا و موسس شرکت خودروسازی "تسلا" و شرکت فضایی "اسپیس‌ایکس"، خودروی آلبالویی رنگ خود را همراه با یک مانکن با لباس فضانوردی به نام "استارمن" در حرکتی نمادین راهی مریخ کرد و چندی پیش ادعا کرد که "استارمن" هنوز در حال چرخش به دور سیاره سرخ است، اما یک دانشمند ریاضیدان ادعای او را رد کرد.

در فوریه ۲۰۱۸، شرکت "اسپیس‌ایکس"(SpaceX) متعلق به "ایلان ماسک"، خودروی "تسلا رودستر" شخصی وی را به فضا فرستاد. این خودرو که ظاهرا توسط یک مانکن با لباس فضایی موسوم به "استارمن"(Starman) هدایت می‌شد، با موشک "فالکون هوی" عازم مریخ شد. موشک "فالکون هوی"(Falcon Heavy) قدرتمندترین موشک قابل استفاده مجدد تا به امروز و بزرگترین موشک تاریخ است.

ثروتمندترین مرد جهان در حمایت از اوکراین چه می کند؟

وی برخاسته است و می‌خواهد در حمایت از آنها گام بلندی را بردارد. به نقل از وال‌استریت ژورنال، ایلان ماسک مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس گفت که این شرکت سیستم اینترنت ماهواره‌ای خود به نام استارلینک را در اوکراین برقرار کرده است و مردم می‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند.

... او اعلام کرد که به‌زودی تجهیزات بیشتری را ارسال می‌کند تا اوکراینی‌ها بتوانند از این سرویس در بحبوحه حمله روسیه به این کشور استفاده کنند.

حرکت ایلان ماسک در صورت تحقق، می‌تواند نقش بسیار مهمی در برقرار بودن جریان ارتباطی با اوکراین داشته باشد. با توجه به گسترش حملات و هدف قرار گرفتن بسیاری از زیرساخت‌ها، هر لحظه این امکان وجود دارد که اینترنت در اوکراین قطع شود.